Maspex Wadowice

Historia pracowni, to w dużej mierze historia również kluczowego klienta jakim stała się przez te lata Grupa Maspex Wadowice. Współpraca z obecnym liderem branży spożywczej na rynku soków, napojów, produktów instant oraz makaronów w europie środkowo-wschodniej trwa nieprzerwanie od niemal dwóch dekad.

Maspex Sp. z o.o. powstała w 1990 r. jako firma handlowa w branży spożywczej, konfekcjonująca zabielacze do kawy Coffeeta i kakao DecoMorreno.

W tym samym roku, studia na Wydz. Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach rozpoczyna założyciel pracowni – Tomasz Tumas.

Dzisiaj Grupa posiada szereg zakładów w Polsce oraz w Rosji, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech, a produkty Grupy Maspex Wadowice trafiają do ponad 50 krajów na całym świecie. Spółka współpracuje z odbiorcami w krajach Unii Europejskiej oraz w pozostałej części Europy, w USA, Kanadzie oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie.

Współpraca z pracownią rozpoczęła się w 1996 roku, kiedy to Inwestor obdarza zaufaniem, młodych architektów. Zespół ambitnych projektantów, pod kierownictwem Tomasza Tumasa i Zbigniewa Radzyńskiego przystępuje do prac projektowych.
Efektem prac zakończonych (ew. projektów wykonanych) w 1997 roku były dwie inwestycje:
– odważna i przeprowadzona z wielkim rozmachem przebudowa dawnego hotelu robotniczego na obecną siedzibę główną Grupy. Budynek dzięki zastosowaniu nowoczesnego systemu elewacji wentylowanych oraz materiałów wykończenia wnętrz renomowanych producentów, po dokonaniu lekkich zabiegów odświeżających – wciąż pozostaje wizytówką firmy.
– hala magazynowa wysokiego składowania wyrobów gotowych – wzniesiona w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na powierzchnię magazynową, spowodowaną stale zwiększającą się produkcją.

Obecny kompleks przemysłowy w Wadowicach stanowi potężny kwartał o charakterze przemysłowym, podlegający ciągłej modernizacji o powierzchni blisko 20 ha.

W jego skład wchodzi teren trzech zakładów:
1. Grupa Maspex Wadowice – wytwórnia kakao DecoMorreno i dodatku do kawy Cremona, od 1993 roku wytwórnia herbatki rozpuszczalnej Ekoland oraz kawy cappuccino i czekolady La Festa, od 1994 wytwórnia kakao Puchatek i draży Filutek
2. Polski Lek – wytwórnia suplementów diety m.in. Plusssz
3. PackPlus – drukarnia i fabryka opakowań

Na tej powierzchni w kolejnych latach, na podstawie koncepcji, projektów budowlanych i wykonawczych pracowni AT Architektura zrealizowano szereg inwestycji polegających na przebudowie i rozbudowie istniejących obiektów oraz budowie nowych, większych i nowocześniejszych obiektów w miejscu istniejących budynków o łącznej powierzchni przekraczającej 41.000 m2.
Zwieńczeniem kolejnego etapu prac projektowych prowadzonych dla Maspexu, jest projekt zakończony w roku 2014, budynku nowej siedziby głównej Grupy o powierzchni 7000 m2.
W dorobku projektowym dla GMW nie można pominąć fabryk projektowanych i modernizowanych w latach 2000-2012 za granicą:

W Rumunii – ponad 41 tys. m2 – zakład pierwotnie LA Festa Romania – obecnie od 2006 S.C. TYMBARK MASPEX ROMANIA S.R.L. w Valenii de Munte, Jud.Prahova
W Rosji – dwa zakłady w Kaliningradzie i pod Moskwą MarkIV – ponad 16 tys. m2
W Bułgarii – Tymbark Bulgaria EOOD w Kazachevo Village, Lovech District – blisko 14 tys. m2

BIUROWIEC MASPEX WADOWICE
Inwestor: MASPEX-GMW
Sp. z o.o. Sp.K
data opracowania: 2014 r.
data realizacji: 2016 r.

 

BUDYNEK BIUROWY
powierzchnia użytkowa: 7 021 m2
kubatura: 30 747 m3

Pełnobranżowy projekt budynku biurowego przyprodukcyjnego i estakady wraz parkingami oraz infrastrukturą techniczną.

Priorytetowym zagadnieniem w tym projekcie była minimalizacja zużycia energii poprzez zastosowanie inteligentnych systemów oraz produkcję energii na miejscu.

W trosce o odpowiedni klimat wewnętrzny zaprojektowano systemy sterowania wentylacją i klimatyzacją zależną od pory roku i dnia, pogody, ilości osób i sposobu użytkowania budynku.

Inteligentne systemy będą dostosowywały się do potrzeb i przyzwyczajeń użytkowników wyręczając ich jednocześnie w oszczędzaniu energii na oświetlenie i klimatyzację przez automatyczną kontrolę oświetlenia ledowego oraz zewnętrznych żaluzji solarnych.

W projekcie wykorzystano rozwiązania fotowoltaiczne: fasadę wentylowaną wypełnioną ogniwami PV oraz panele fotowoltaiczne na dachu. Budynek spełnia również wysokie wymagania izolacyjności cieplnej.

Parter budynku mieści centrum
konferencyjne oraz restaurację,
pozostałe piętra wykorzystane są na
powierzchnie biurowe dla 4 5 0
pracowników.

Projekt obejmował również aranżację
wnętrz, dachów zielonych oraz strefy
przedwejściowej biurowca.

Kontakt

"TRGB Sp. z o. o." Sp. k.

dawniej tumas radzyński architekci ®

ul. Podmiejska 89A 44-207 Rybnik
tel: 0048 32 739 66 67
kom: 0048 502 049 796

 

mail: biuro@tumas.eu

NextGenFactory.eu